Slutgiltig ranking 2018 / vilka har tagit sig till final bland fortsättare&avancerade!


BARN & JUNIORER

POJKAR

Pojkar 7-10år -28kg

Vinnare: Nikolai Haaranen – SFG Gävle 4p

2.Adrian Lidenmark – SFG Gävle 3p

2.Noah Linder – SFG Gävle 3p

3.Charlie Hallgren – SFG Gävle 2p

Pojkar 7-10år -32kg 1.Jack Jacobson – Hilti BJJ 4p 1.Neo Feliu Niva – Team Hangloose 4p Pojkar 7-10år -36kg 1.Castor Jacobson – Hilti BJJ 4p 1.Tristan Bunge – Nexus MMA 4p

Pojkar 7-10år -40kg Vinnare: Victor Bäckefelt – SBG Norrköping 12p 2.Hugo Enarsson – Lidköpings Budoklubb 4p 3.Jack Hallgren – SFG Gävle 3p

Pojkar 11-14år -45kg Vinnare: Behnamn Rozaki – Conde BJJ 8p 2.Kian Niklasson – SBG Norrköping 4p 2.Abdu Zukari – SFG Gävle 4p 2.Lucas Cano – Team Hangloose 4p 3.Malik Hasilov – Conde BJJ 3p 3.Markus Rachmanski – Arte Suave 3p 3.Ted Andersson – Nova MMA 3p 4.Zilver Magnusson Gillberg – SBG Norrköping 2p 5.Oskar Laine – Hilti Eskilstuna 1p

Pojkar 11-14år -50kg 1.Zilver Magnusson Gillberg – SBG Norrköping 4p 1.Felix Wargloo – Hilti Uppsala 4p 1.Hannah Mihalj – Arte Suave 4p 1.Liam Mildner – SBG Norrköping 4p 2.Kian Niklasson – SBG Norrköping 3p 2.Andreas Sundman – Flow 3p 2.Noah Rocén – SBG Norrköping 3p

Pojkar 11-14år +55kg Vinnare: Roubi Kohzadi – Team Hangloose 15p 2.Elis Wiklund – Prana Jiu-Jitsu 8p 3.Leon Kalyun – Valhalla Jiu-Jitsu 4p 3.Benjamin Gonzalez – Team Hangloose 4p 4.Kristian Kolev – Team Concrete Tyresö 3p 4.Sandro Inad – Lunds MMA 3p 4.Jan Nademi – Nova MMA 3p 5.Ibrahim Halawani – Frontier MMA 2p 5.Abed Al Rahman Ghali – Frontier MMA 2p 5.Abdallah Ahmed – Nova MMA 2p 5.Rickard Martinovsky – Flow 2p 6.Leon Montero – 1p

Pojkar 15-18år -55kg 1.Andreas Sundman – Flow 4p

Pojkar 15-18år -60kg Vinnare: Marcus Stefanovic Tjälve – SBG Norrköping 6p 2.Sebastian Svahn – Hilti Uppsala 4p 2.Jaycee Bergman – Sandviken kampsportsklubb 4p 2.Martin Moreno – Nova MMA 4p 2.Sandro Inad – Lunds MMA 4p

Pojkar 15-18år -65kg (Ej uppdaterad efter sswl 8) 1.Tobias Persson – Team East 11p 1.August Jonasson – Nova MMA 11p 2.Simon Hermodsson – Malmö Muay Thai 8p 3.Denniz Sali – Frontier MMA 6p 4.Mustafa Maatouk – Kaisho 4p 4.Martin Moreno – Nova MMA 4p 5.Samir Basheer – Nacka Dojo 3p 5.Peter Thegelcrantz – Lunds MMA 3p 5.Gabriel Borghol – Frontier MMA 3p 5.Ali NM - SBG Norrköping 3p 6.Hussein Hamed – Frontier MMA 2p 6.Hussein Al Berakdar – Gladius BJJ 2p 6.Hampus Frimodig – Team East 2p 6.Tristan Sundquist – Redline 2p

Pojkar 15-18 år -70kg Vinnare: Benjamin Hajijan – Redline 8p 2.Elis Edin – Dala BJJ 4p 2.Simon Svensson – Team East 4p

Pojkar 15-18år -75kg Vinnare: Anton Ringvall – Samurang Fight Center 8p 2.Yosef Alalo – Hilti Eskilstuna 4p 2.Dennis Norlander – Östersund JK 4p 2.Kaemon Popplewell – Samuarang Fight Center 4p

Pojkar 15-18år -80kg Vinnare: Ali Hasani – Frontier MMA 4p 2.Mustafa Hameed – Team ? 3p

Pojkar 15-18år +80kg 1.Jan Nadem – Nova MMA 4p 1.Vejen Jemil – Hilti Eskilstuna 4p 2.Mattin Mirahmadi - Dala BJJ 3p

FLICKOR

Flickor 7-10år -32kg

1.Ellen Dekkerus – SFG Gävle 4p

1.Chelsea Nisukangas – SFG Gävle 4p

2.Minna Dekkerus – SFG Gävle 3p

Flickor 7-10år +40kg 1.Louise Snöman – Team Hangloose 4p

Flickor 11-14år -36kg (Ej uppdaterad efter sswl 8) Vinnare: Leia Bäckefelt – SBG Norrköping 4p 2.Esmeralda Trivunovic – Team Hangloose 3p

Flickor 11-14år -50kg 1.Muna Makdoumi – Akademi Nord 4p

NYBÖRJARE HERRAR

Herrar -66kg Nybörjare Vinnare: Philip Eriksson – SBG Norrköping 16p

2.Ali Rasoli – SFG Gävle 7p

2.Sahebdad Kameli - Sandviken kampsportsklubb 7p

3.Tobias Momqvist - SFG Gävle 5p 4.Navid Dehari – Kaisho 4p 5.Benny Lam – Linköpings Budoklubb 3p 5.Albin Nilsson – Frontier MMA 3p 6.Zaher Mourad - SFG Gävle 2p 6.Daniel Lindström – Sandviken kampsportsklubb 2p 7.Love Westergren – Lunds MMA 1p

Herrar -77kg Nybörjare Vinnare: Jonas Frank – SFG Gävle 16p

2.John Söderblom – SFG Gävle 9p 3.Christopher Eriksson – SBG Norrköping 7p 3.Ivan Witte – Hilti Uppsala 7p 4.Hans Pettersson – Team Hang Loose 6p 5.Raham Kafaie – SFG Gävle 5p 5.Vincent Grönquist – SBG Norrköping 5p 6.Benjamin Mårtensson – SFG Gävle 4p 6.Lucas Wallhager – Allstars 4p 6.Jimmy Lindqvist – Team Hangloose 4p 6.Johannes Lindvall – Lunds Grappling Academy 4p 6.Anton Håkansson – Lunds MMA 4p 6.Alex Andersen – KFUM Fightzone 4p 6.Peter Thelander – Berserk MMA 4p 6.Mattias Pinto – Linköpings Budoklubb 4p

7.Anton Åkerman – Dala BJJ 3p 7.Oskar Andersson – Lunds Grappling Academy 3p 7.Hajdar Faraj – Kaisho 3p 7.Mushawar Rashid – Redline 3p 7.Oscar Svennson – Colloseum 3p 7.Simon Eriksson – SBG Norrköping 3p 7.Eamon Murphy – SFG Gävle 3p 7.Irfan Kozica – Akademi Nord 3p 7.Davis Weiler – Lunds MMA 3p 7.Max Blick – Dala BJJ 3p 8.Alfred Marcelind – SFG Gävle 2p 8.Anton Ringvall – Samurang 2p 8.Billy Rosén – Frontier MMA 2p 8.Borislav Buckos – Malmö MMA 2p 8.Anel Hajdarevic – SBG Norrköping 2p 8.Alex Eslick – Lunds Grappling Academy 2p 8.Ted Gustafsson – Linköpings Budoklubb 2p 9.Philip Juhlin – Lunds Grappling Academy 1p 9.Andrei Iancu – Renegade 1p 9.Ludwig Lindefors – Team East 1p 9.Victor Svensson – SBG Norrköping 1p 9.Hassan Muhieddine – Allstars 1p

9.Erik Karlsson – Tumba BJJ 1p

9.Raphael Kuhlan – Tumba BJJ 1p

Herrar -88kg Nybörjare Vinnare: Måns Persson – Lunds MMA 12p 2.Daniel Granfält – Hilti Storfors 11p 3.Gustav Landström – SFG Gävle 8p 4.Marcus Johansson – Icon MMA 6p

5.Oskar Olsson – Sandviken Kampsport 5p 6.Jakob Gotthardsson – Concrete Tyresö 4p 6.Jonatan Ström – Lunds Grappling Academy 4p 6.Jimmy Sundman – Flow 4p 6.Eric Wennergren – Ultimate Gym 4p 6.Firat Koyuncu – Dala BJJ 4p 6.Emil Nilsson – Hilti Ystad 4p 6.August Wagrelius – Linköpings Budoklubb 4p

6.Camilo Vargas – Forca Fighting 4p 7.Jonas Neaj – Redline 3p 7.Daniel Toksoy – Nova MMA 3p 7.Roman Yusupov – Samurang 3p 7.Freddie Liljekvist – Frontier MMA 3p 7.Linus Ji – Art of Roll 3p 7.Eliyas Rezai – Östersunds JK 3p 7.Adam Liif – Team East 3p 8.Victor Ivering – Team Tumba BJJ 2p 8.Tobias Westman – Lunds MMA 2p 8.Jon Philip Edstrand – Frontier MMA 2p 8.Sven Johansson – Frontline Örebro 2p 9. Sky Hägg Obinogo – Team East 1p 9.Martin Sellfrid – SFG Gävle 1p 9.Michel Gonzalez – Malmö Muay Thai 1p 9.Berzan Celepi – Prana Jiu-Jitsu 1p

Herrar -99kg Nybörjare Vinnare: Robin Klase – SBG Norrköping 15p 2.Almin Hajdarevic – SBG Norrköping 8p 3.Fredrik Tigerschiöld – Lunds Grappling Academy 4p

4.Daniel Åberg – Dala BJJ 3p 4.Tobias Nilsson – Frontier MMA 3p 5.Adam Napiorkowsky – Frontier MMA 2p 5.Roger Nissilä – Östersunds JK 2p

Herrar +99kg Nybörjare Vinnare: Christoffer Norell – SFG Gävle 11p

2.Stuart Gibbons – Dala BJJ 8p 3.Viktor Landström – SFG Gävle 4p 3.Robbin Wallin – Team Hangloose 4p 3.Sammi Kuqi – Kaisho 4p

4.Felix Nikander – Sandviken Kampsport 3p

NYBÖRJARE DAMER

Damer -60kg Nybörjare Vinnare: Lisa Lingvall – SFG Gävle 8p 2.Josephine Breisch – Sandviken kampsportsklubb 7p 3.Katharina Rudklint – Samurang 5p 4.Stephanie Zevian – Allstars 4p

4.Bianca Antman – Checkmat International 4p

5.Janna Lofvars – Akademi Nord 3p 6.Moa Ingstedt – Frontline Örebro 2p

Damer +60kg Nybörjare Vinnare: Ida Rääf – Sandviken kampsportsklubb 14p 2.Magdalena Magnusson – Sandviken kampsportsklubb 12p 3.Elin Wallman – Linköpings Budoklubb 8p 4.Jessica Jacobs – Samurang 6p 4.Emma Yacoub – SFG Gävle 6p 5.Josephine Grödem – Samurang 4p 5.Moa Svennson – Hjärups Budoklubb 4p 5.AJ Koefoed – Redline 4p 6.Madelein Fagerlind – Redline 3p

7.Johanna Thorsell – SFG Gävle 2p 7.Izabell Backman – Allstars 2p 7.Ibis Feliu Niva – Team Hangloose 2p 8.Federica Calidoni – Östersunds JK 1p

8. Therese Karlsson – Team Concrete Tyresö 1p

FORTSÄTTARE HERRAR

Herrar -66kg Fortsättare Finalist 1: Tommy Ljungberg – Berserk MMA 12p

Finalist 2: Max Bengtsson – Frontline Örebro 7p

3.Awat Kohzadi – Team Hangloose 6p 4.Felix Tani Skoog – Linköpings Budoklubb 4p 4.Edward Homsi – Nova MMA 4p

5.Joakim Klingspetz – Berserk MMA 3p 5.Johannes Åkerlund – Frontline Örebro 3p

Herrar -77kg Fortsättare Finalist 1: Albin Edlund – Hilti Uppsala 8p Finalist 2: Kevin Gallego – SFG Gävle 7p 3.Samuel Gustavsson – Samurang 4p 3.Anders Svalsten – Team Gringo 4p 3.Viktor Jönewi – Lunds Grappling Academy 4p 3.Mohamad Habal – Redline 4p 3.Mathias Löf – Kaisho 4p 3.Pawel Armata – Hilti Ystad 4p 3.Pavlos Papadopoulos – Forca Fighting 4p 3.Gabriel Laserna – Forca Fighting 4p 3.Alexander Jonsson – Hilti Storfors 4p 3.Mervan Sert – Kaisho 4p 3.Alfred Lindeborg – Lunds Grappling Academy 4p 4.Herman Hilborn – Team Hangloose 3p 4.Leon Westerholm – Nova MMA 3p 4.Olof Gottfridsson – Frontier MMA 3p 4.Kamo Poghosyan – Team Leites 3p 4.Niclas Odell – Team Leites 3p 4.Tony Wallin – Team Hangloose 3p 5.Jim Jnason – Icon MMA 2p 5.Rasmus Larsby – Linköpings Budoklubb 2p 5.Mashrab Mamadaliyev – Nacka dojo 2p 5.Mikael Glusac – Team Hangloose 2p 6.Linus Dellgren – SBG Norrköping 1p 6.Axel Eriksson – Berserk MMA 1p

Herrar -88kg Fortsättare Finalist 1: Tomas Eliasson – Team East 12p

Finalist 2: Gustav Landström – SFG Gävle 4p Finalist 2: Alexander Jonsson – Hilti Storfors 4p Finalist 2: Mervan Sert – Kaisho 4p Finalist 2: Alfred Lindeborg – Lunds Grappling Academy 4p 3.Robin Jonsson – Team hangloose 3p 3.Kamo Poghosyan – Team Leites 3p 3.Niclas Odell – Team Leites 3p 3.Tony Wallin – Team Hangloose 3p 4.David Andersson – 2p 4.Mikael Glusac – Team Hangloose 2p 5.Axel Eriksson – Berserk MMA 1p 5.Erik Gahnertz – Team Hangloose 1p

Herrar -99kg Fortsättare Finalist 1: Almin Hajdarevic – SBG Norrköping 7p Finalist 2: Johan Levinsson – Linköpings Budoklubb 4p Finalist 2: Daniel Petrus – Forca Fighting 4p 3.Magnus Zepeda – Nova MMA 3p 3.Oliver Löfgren – Team East 3p 4.Anton Sandberg – SBG Norrköping 2p 4.Gustav Landström – SFG Gävle 2p

Herrar +99kg Fortsättare Finalist 1: Jan Karlsson – Lunds Grappling Academy 4p Finalist 1: Johan Levinsson – Linköpings Budoklubb 4p Finalist 1: Leo Lindahl – Icon MMA 4p

FORTSÄTTARE DAMER

Damer -60kg Fortsättare Finalist 1: Nina Back – SFG Gävle 12p Finalist 2: Mary-Jane Rama – Linköpings Budoklubb 8p

3.Ellenor Sundquist – SFG Gävle 4p 4.Jennie Rääf – SFG Gävle 3p

Damer +60kg Fortsättare Finalist 1: Sanna Bergkvist – Team East 14p Finalist 2: Martina Löfström – SFG Gävle 12p 3.Eleonore Byrlén – Kaisho 4p

4.Yrsa Sandin – Allstars 3p

AVANCERADE HERRAR

Herrar -66kg Avancerade Finalist 1: Sebastian Palmdahl – Valhalla Jiu-Jitsu 12p Finalist 2: Kristijan Kliajic – SFG Gävle 10p 3.Martin Wiklund – SFG Gävle 6p 4.Robin Rådberg – Samurang 3p 4.Jamal Elyemlahi – Hilti Ystad 3p 5.Henric Pedersen – Nova MMA 2p 5.David Hedlund – Nova MMA 2p 6.Serdar Atlas – Fightzone Stockholm 1p

Herrar -77kg Avancerade Finalist 1: Alexander Ruev – SFG Gävle 17p Finalist 2: Liam Alpäng – Nacka Dojo 12p 3.Oliver Ström – Valhalla Jiu-Jitsu 6p 4.Viktor Hermodsson – Malmö Muay Thai 4p 5.Rickard Östedt – Hilti Stockholm 3p 5.Joel Larsson – Art of Roll 3p 5.Viktor Saloranta – SBG Norrköping 3p 5.Anders Svalsten – Team Gringo 3p 5.Daniel Nordskov – Rumble Sports 3p 5.Linus Anshelm – SBG Norrköping 3p 5.Joel Moya – GBG MMA 3p 6.Christian Stigenberg – SFG Gävle 2p 6.Tholander – SBG Norrköping 2p 6.Daniel Kraljevic – Redline 2p 6.Adam Andersson – Linköpings Budoklubb 2p 7.Adam Westlund – SFG Gävle 1p

Herrar -88kg Avancerade Finalist 1: Emil Johansson – SBG Norrköping 18p Finalist 2: Baloo Peinkofer – Lunds Grappling Academy 8p 3.Daniel Grbic – Redline 7p

4.Christian Stigenberg – SFG Gävle 6p

5.Pär Westberg – Dala BJJ 5p

6.Samuel Kvarzell – Prana Jiu-Jitsu 4p 6.Henrik Askfelt – Lunds MMA 4p 6.Christopher Jeanpier Basauri – Nacka Dojo 4p 7.Daniel Sandell – Linköpings Budoklubb 3p 7.Christian Sandström – Tumba BJJ 3p 8.Ted Löfqvist – Icon MMA 2p 8.Christian Stiegenberg – SFG Gävle 2p 8.Lars Olov Larsson – Östersunds JK 2p 8.Herolind Xhanfolli – Redline 2p 9.Eddie Olsson – Redline 1p 9.Andreas Qvarnström – Flow 1p

9.Johan Kouva – SFG Gävle 1p

Herrar -99kg Avancerade Finalist 1: Jimmy Rosén – SBG Norrköping 4p Finalist 1: Valdemar Fredriksson – SBJJC 4p Finalist 1: Christoffer Danielsson – Prana Jiu-Jitsu 4p Finalist 1: Joachim Claesson – Team Hangloose 4p

Herrar +99kg Avancerade Finalist 1: Mats Frostfeldt – Renyi Umeå 4p Finalist 1: Malik Tambe – Team Leites 4p Finalist 1: Kevin Munje – Redline 4p

AVANCERADE DAMER

Damer -60kg Avancerade Finalist 1: Heidie Bäckefelt – SBG Norrköping 16p Finalist 2: Eva-My Persson – Nacka Dojo 11p 3.Paulina Brinck – Team Gringo 6p 4.Linn Hansson – Team Gringo 3p 5.Anna Berg – Colloseum 2p 6.Linn Paulson – Conde BJJ 1p

Damer +60kg Avancerade Finalist 1: Signe Fredricson – Nacka Dojo 11p Finalist 2: Elin Bladh – Berserk MMA 10p Finalist 2: Veronika Jan – Nova MMA 10p 3.Fanny Lundström – GBG MMA 4p 3.Elenore Byrlén – Kaisho 4p 4.Sofia Hedqvist – Sandviken kampsportsklubb 3p 5.Anny Hammarsten – Dynamix Köping 2p 6.Frida Vastamäki – Fightzone Stockholm 1p