SSWL: Den slutgiltiga rankinglistan 2017

DEN SLUTGILTIGA RANKINGLISTAN

Efter den 6:e och sista deltävlingen blev det klart vilka som slutade som segrare och 2017 års Ligavinnare bland nybörjarna, stort grattis till er! (Nybörjarna går ej final).

NYBÖRJARE:

Herrar -66kg Nybörjare 1. Rickard Wickelgren – Adrenaline Fighters 10p 2. Pavlos Papadopoulos – Forca Fighting 8p 3. Kevin Gallego - SFG Gävle 7p 4. Max Duda - SFG Gävle 5p 5. Mohammed Almosawi – Forca Fighting 4p 5. Hassan Mohammedi – Växjö Titans 4p 5. Sebastian F - 4p 6. Aram Jarl – Gladius 3p 6. Mustafa Maatouk – Kaisho 3p 6. Edward Homsi – Nova MMA 3p 6. Albin Nilsson – Frontier MMA 3p 6. Ehsan Mohammadi – Kaisho 3p 7. Filip Eliasson – Kaisho 2p 7. Filip Eliasson – Kaisho 2p 7. Erik Nordahl – Hilti Uppsala 2p 7. Sayed Amir Maraf Khill – Växjö Titans 2p 7. Matthew Pallson – Art of Roll 2p 7. Mikael Edström - Östersund JKD 2p 8. Yamen Bakir – SBG Norrköping 1p 8. Chairat Trujnok - SFG Gävle 1p 8. Mathias Lindqvist - Sandviken B&k 1p 8. Tobias Momqvist - SFG Gävle 1p 8. Rickard Wickelgren – Adrenalin Fighters 1p

Herrar -77kg Nybörjare 1. Gabriel Laserna – Forca Fighting - 12p 1. Patrik Villaflor – Hilti Storfors 12p 2. Albin Edlund - Kristinehamn Fight Center 8p 3. Kristoffer Edwardh – Gladius 7p 4. Henrik Martinell – Adrenaline Fighters 6p 5. Kevan Anter - Forca Fighting 4p 5. Zlatan Advic – Akademi Nord 4p 5. Ayman Boukadida – Forca Fighting 4p 5. Daniel Faraj – Malmö Muay Thai 4p 5. Leo Eliasson - Gladius 4p 5. Albin Edlund - Kristinehamn Fight Center 4p 5. Pavlos Papadopoulos – Forca Fighting 4p 5. Toni Jouhkimow – Nacka Dojo 4p 5. Ratko Tomic – Gladius MMA 4p 5. Pawel Armata – Frontier 4p 5. Gunnar Bondsäter – Lunds Grappling Academy 4p 6. Sam Oveis – Forca Fighting 3p 6. Rexhep Quani – Gladius 3p 6. Jens Torstensson – Kingpin Grappling 3p 6. Linus Roempke - Gladius 3p 6. Viktor Överbring - Draco 3p 6. Noah Kilgren Stajerer – Kaisho 3p 6. Viktor Jönewi – Lunds Grappling Academy 3p 6. Henrik Martinell – Adrenaline Fighters 3p 7. Marcus Lundquist – Nova MMA 2p 7.Pontus Andersson – Mjölby Fight Gym 2p 7. Figge Sandberg – Gladius 2p 7. Joel Lagerman – Team Leites 2p 7. Sebastian Nilsson – Gladius 2p 7. Lukas Gunnarsson – Friends Gym Osby 2p 7. Arian Shwan – Växjö Titans 2p 7. Freddie Liljekvist – Frontier 2p 8. Liam Färm – Nacka Dojo 1p 8. Linus Hemmingberg – SBG Norrköping 1p 8. Andreas Wadenrud – JKPG Grappling Academy 1p 8. Viktor Ekelund - SFG Gävle 1p 8. Eamonn Murphy - SFG Gävle 1p 8. Jonas Frank - SFG Gävle 1p 8. Rickard Wickelgren – Adrenaline Fighter 1p 8. Olle Rosander – Lunds Grappling Academy 1p

Herrar -88kg Nybörjare 1. Tomas Eliasson – Team East 8p 2. John Söderblom - SFG Gävle 4p 2. Joakim Soto-Roback – Kraftverket 4p 2. Tobias Aili – Samurang 4p 2. Rickard Blyckert – Akademi Nord 4p 2. Claudio Ramirez – Nacka Dojo 4p 2. Adem Crnalic – Art of Roll 4p 2. Albin Dejestam - Draco 4p 2. Adam Fredriksson – Jönköping Grappling Academy 4p 3. Pontus Lechnio - SFG Gävle 3p 3. Kevin Fernberg – Berserk MMA 3p 3. David Nilsson – Kingpin Grappling 3p 3. Viktor Ellström – Apex Kalmar 3p 3. Paul Burton – KFUM Fightzone 3p 3. Oskar Börjesson – Lunds MMA 3p 3. Morgan Lindgren - Kristinehamn Fight Center 3p 4. Carl Lidåker – Kingpin Grappling 2p 4. Pär Wunder – Kristinehamn Fight Center 2p 4. Adis Saljevic – Akademi Nord 2p 4. Paul Nilsson – Art of Roll 2p 4. Emil Persson – Kraftverket 2p 4. Rickard Blyckert - Akademi Nord 2p 5. Andreas Atia – Team Leites 1p 5. Oskar Stenlund – SBG Norrköping 1p 5. Julius Eriksson - Östersund Kampsport 1p 5. Robin Klase – SBG Norrköping 1p 5. Christopher Eriksson – SBG Norrköping 1p

Herrar -99kg Nybörjare 1. Andreas Knutsson – Enköping MMA 4p 1. Patrik Svensson – Frontier MMA 4p 1. Simon Sjöberg - Hudik MMA 4p 1. Axel Eriksson – Berserk MMA 4p 2. Arvid Rohdin – SBG Norrköping 3p 2. Leo Lindahl - Icon MMA 3p 2. Gustav Landström - SFG Gävle 3p 3. Adam Napiorkowski – Frontier MMA 2p 3. Peter Napiorkowski – Frontier MMA 2p 3. Dietmar Nikolli – Frontier MMA 2p 3. Firat Coyuncu - Dala BJJ 2p 4. Emil Persson - Gävle JJ 1p

Herrar +99kg Nybörjare 1. Fredrik Andersson – Team East 4p 1. Rickard Wahlberg – Linköpings Budoklubb 4p

Damer -60kg Nybörjare 1. Moa Paulson – Nexus MMA 4p 1. Tess Thübeck – Redline 4p 1. Dagmawit Solomon – Forca Fighting 4p 2. Lisa Lingvall – SFG Gävle 3p 2. Hilda Lind – Växjö Titans 3p

Damer +60kg Nybörjare 1. Martina Löfström - SFG Gävle 4p 1. Ronja Ljung – SBG Norrköping 4p 1. Tatjana Kacaniklic – Kaisho 4p 1. Anneli Viderlund – Forca Fighting 4p 2. Natalia Witkowska - SFG Gävle 3p 3. Mia Olsson - Hudik MMA 2p 4. Sandra Meneses - Fightzone Sthlm 1p

FORTSÄTTARE:

Herrar -66kg Fortsättare 1. Pesho Alalo – Nova MMA 6p 2. Mattias Olsson – KFUM Fightzone 4p 2. Sebastian Furmanek – Kaisho 4p 3. Aram Jarl – Gladius 3p

Herrar -77kg Fortsättare 1. Jan Larsson – Hilti Storfors 14p 2. Elvis Nasic – JKPG Grappling Academy 10p 3. Kawel Kader – Gladius 6p 3. Andreas Wadenrud – Jönköping Grappling Academy 6p 4. Bakir Aliyev – Team Leites 4pp 4. Viktor Hermodsson – Malmö Muay Thai 4p 4. Johan Björk - Hilti Uppsala 4p 4. Tim Nordström – Team Gringo 4p 4. Linus Anshelm – SBG Norrköping 4p 4. Karar Al-Jaberi – Kaisho 4p 4. Mattias Löf - Kaisho 4p 5. Daniel Hultman – Team Gringo 3p 5. Torbjörn Sieurin – Hilti Uppsala 3p 5. Stefan Liss - Akademi Nord 3p 5. Rasmus Wallin - Sandviken B&K 3p 6. Robin Jonsson – Concrete Tyresö 2p 6. Simon Wikberg – Team Top Hat 2p 6. Jens Sellén – Gladius 2p 6. Joakim Edwardh – Gladius 2p 7. Reza Mohammedian – Gladius 1p 7. Jimmy Boqvist – Fight Center Kristinehamn 1p 7. Joel Nilsson – Samurang 1p 7. Shkelqim Muji – Redline 1p 7. Sergio Ferreira De Araujo – Kaisho 1p

Herrar -88kg Fortsättare 1. Adam Fredriksson – JKPG Grappling Academy 14p 2. Oscar Gran – Frontline Örebro 7p 3. Alfred Olsson – Kingpin Grappling 4p 3. Jens Gren – KFUM Fightzone 4p 3. Ansgar Borgvall - Dala BJJ 4p 3. Lukas Savel – Renegade MMA 4p 4. Alexander Jonsson – Hilti Storfors 3p 4. Ervin Murtic – Akademi Nord 3p 4. Sebastian Karlsson - Östersund Kampsport 3p 5. Tim Jonsson – Linköpings Budoklubb 2p 5. Jakob Pålbrink – Art of Roll 2p 5. Mathias Guss - Fagersta Submission 2p 6. Anton Ekström – SBG Norrköping 1p 6. Magnus Heimdal – Samurang 1p 6. Christobal Calderon – Team Leites 1p 6. John Emericks – Concrete Tyresö 1p 6. Alexis Tommasin - Rei Kampsport 1p

Herrar -99kg Fortsättare 1. Lucas Savel – Renegade MMA 4p

Herrar +99kg Fortsätare 1. Linus Ljung – Växjö Titans 4p 1. Johan Levinsson – Linköpings Budoklubb 4p 1. Jonathan Rodén – Jönköping Grappling Academy 4p

Damer -60kg Fortsättare 1. Nina Back – SFG Gävle 13p 2. Veronika Engelmann - Hudik MMA 4p 2. Malin Hermansson – Akademi Nord 4p 3. Anna Mouchard – Kingpin Grapling 3p 3. Ida Svensson - Östersund JKD 3p 4. Kristin Skante – Team Top Hat 2p 4. Mary-Jane Rama – Linköpings Budoklubb 2p 5. Isabell Anderberg – KC Linköping 1p

Damer +60kg Fortsättare 1. Linda Källmodin – Samurang 4p 1. Elenora Nocentini Sköldebrink – Art of roll 4p 1. Elin Wallman – Linköping Budoklubb 4p

AVANCERADE:

Herrar -66kg Avancerade 1. Bartosz Wojcikiewicz – Forca Fighting 8p 1. Fernando Bernal – Fightzone Stockholm 8p 2. Karl Pegers – Frontline Örebro 4p 2. Sayed Moukdad – Redline 4p 2. Bartosz Wojcikiewicz – Forca Fighting 4p 2. Sebastian Gonzales – Redline 4p 3. Danny Galvan – Hilti Uppsala 3p 3. Tobias Bohlin – Sandviken B&K 3p 3. Hoger Salih – Fightzone Stockholm 3p 3. David Berg – Forca Fighting 3p 4. Kristijan Kliajic – SFG Gävle 2p 4. Rouhkan Hamza – Mjölby Fight Gym 2p 4. Johan Hallberg – Kaisho 2p 5. Robin Rådberg – Samurang 1p 5. Johan Sjölin – Samurang 1p 5. Dennis Löfgren Hasylimaz – Hilti Stockholm 1p

Herrar -77kg Avancerade 1. Alexander Ruev - SFG Gävle 7p 2. Jani Lax – Draco 5p 3. Liam Alpäng - Nacka Dojo 4p 3. Ralf Carneborn – Nacka Dojo 4p 3. Alexander Baffoun – Art of Roll 4p 3. Martin Halvorsen – Forca Fighting 4p 3. Daniel Nordskov – Arte Suave 4p 4. Niklas Bolander – Berserk MMA 3p 4. Adam Westlund - SFG Gävle 3p 4. Marqus Olofsson - Östersund JKD 3p 4. Michael Alpäng – Nacka Dojo 3p 4. Erik Lindén – KC Linköping 3p 4. James Kytösaho – Nacka Dojo 3p 4. Petter Karlsson – Lunds Grappling Academy 3p 5. Henry Shi – Viva Zapata 2p 5. Timmi Bengtsson – Kaisho 2p 5. Fredrik Forsberg – Samurang 1p 5. Abdullah Sabdullah – 3D Treening 1p

Herrar -88kg Avancerade 1. Christian Stigenberg - SFG Gävle 8p 2. Andreas Falk – Kingpin Grappling 7p 3. Felix Kull – Nexus MMA 4p 3. Henri Lindroos – Gladius 4p 4. Emil Johansson – SBG Norrköping 3p 4. Christopher Nyman – Art of Roll 3p 4. Erdem Erdal - Hilti Sthlm 3p 4. John Långström - Härjedalen Grappling 3p 5. Andreas Olsson – Hilti Stockholm 2p 5. Henrik Askfelt – Lunds MMA 2p 5. Pär Westberg - Dala BJJ 2p 5. Albin Dejestam – Draco 2p 6. Johannes Lundström – Hilti Uppsala 1p 6. Baloo Peinkofer – Lunds Grappling Academy 1p 6. Emil Larsson - Östersund JKD 1p

Herrar -99kg Avancerade 1. Oliver Löfgren – Team East 4p 1. Pierre Larsson – Kingpin Grappling 4p 1. Omid Mosavi - Hilti Sthlm 4p 2. Lars-Olof Larsson - Östersund JKD 3p

Damer -60kg Avancerade 1. Bezan Mahmudi – SFG Gävle 8p 2. Heidie Bäckefelt – SBG Norrköping 5p 2. Paulina Brinck – Team Gringo 5p 3. Lina Andersson – Lunds Grappling Academy 4p 4. Eva-My Persson – Nacka Dojo 3p

Damer +60kg Avancerade 1. Serwah Ibrahim – Gladius 4p 1. Elin Bladh – Berserk MMA 4p