SSWL: Den slutgiltiga rankinglistan 2017

November 10, 2017

DEN SLUTGILTIGA RANKINGLISTAN 

 
Efter den 6:e och sista deltävlingen blev det klart vilka som slutade som segrare och 2017 års Ligavinnare bland nybörjarna, stort grattis till er! (Nybörjarna går ej final). 

 

 

NYBÖRJARE: 


Herrar -66kg Nybörjare 
1. Rickard Wickelgren – Adrenaline Fighters 10p 
2. Pavlos Papadopoulos – Forca Fighting 8p  
3. Kevin Gallego - SFG Gävle 7p 
4. Max Duda - SFG Gävle 5p 
5. Mohammed Almosawi – Forca Fighting 4p 
5. Hassan Mohammedi – Växjö Titans 4p 
5. Sebastian F -  4p 
6. Aram Jarl – Gladius 3p 
6. Mustafa Maatouk – Kaisho 3p 
6. Edward Homsi – Nova MMA 3p 
6. Albin Nilsson – Frontier MMA 3p   
6. Ehsan Mohammadi – Kaisho 3p 
7. Filip Eliasson – Kaisho 2p 
7. Filip Eliasson – Kaisho 2p 
7. Erik Nordahl – Hilti Uppsala 2p 
7. Sayed Amir Maraf Khill – Växjö Titans 2p 
7. Matthew Pallson – Art of Roll 2p 
7. Mikael Edström - Östersund JKD 2p 
8. Yamen Bakir – SBG Norrköping 1p 
8. Chairat Trujnok - SFG Gävle 1p 
8. Mathias Lindqvist - Sandviken B&k 1p 
8. Tobias Momqvist - SFG Gävle 1p 
8. Rickard Wickelgren – Adrenalin Fighters 1p 

 

Herrar -77kg Nybörjare  
1. Gabriel Laserna – Forca Fighting - 12p 
1. Patrik Villaflor – Hilti Storfors 12p 
2. Albin Edlund - Kristinehamn Fight Center 8p 
3. Kristoffer Edwardh – Gladius 7p 
4. Henrik Martinell – Adrenaline Fighters 6p 
5. Kevan Anter - Forca Fighting 4p 
5. Zlatan Advic – Akademi Nord 4p 
5. Ayman Boukadida – Forca Fighting 4p 
5. Daniel Faraj – Malmö Muay Thai 4p 
5. Leo Eliasson - Gladius 4p 
5. Albin Edlund - Kristinehamn Fight Center 4p 
5. Pavlos Papadopoulos – Forca Fighting 4p 
5. Toni Jouhkimow – Nacka Dojo 4p 
5. Ratko Tomic – Gladius MMA 4p 
5. Pawel Armata – Frontier 4p 
5. Gunnar Bondsäter – Lunds Grappling Academy 4p 
6. Sam Oveis – Forca Fighting 3p 
6. Rexhep Quani – Gladius 3p 
6. Jens Torstensson – Kingpin Grappling 3p 
6. Linus Roempke - Gladius 3p 
6. Viktor Överbring - Draco 3p 
6. Noah Kilgren Stajerer – Kaisho 3p 
6. Viktor Jönewi – Lunds Grappling Academy 3p 
6. Henrik Martinell – Adrenaline Fighters 3p 
7. Marcus Lundquist – Nova MMA 2p 
7.Pontus Andersson – Mjölby Fight Gym 2p 
7. Figge Sandberg – Gladius 2p 
7. Joel Lagerman – Team Leites 2p 
7. Sebastian Nilsson – Gladius 2p 
7. Lukas Gunnarsson – Friends Gym Osby 2p  
7. Arian Shwan – Växjö Titans 2p 
7. Freddie Liljekvist – Frontier 2p 
8. Liam Färm – Nacka Dojo 1p 
8. Linus Hemmingberg – SBG Norrköping 1p 
8. Andreas Wadenrud – JKPG Grappling Academy 1p 
8. Viktor Ekelund - SFG Gävle 1p 
8. Eamonn Murphy - SFG Gävle 1p 
8. Jonas Frank - SFG Gävle 1p 
8. Rickard Wickelgren – Adrenaline Fighter 1p 
8. Olle Rosander – Lunds Grappling Academy 1p 

 

Herrar -88kg Nybörjare 
1. Tomas Eliasson – Team East 8p 
2. John Söderblom - SFG Gävle 4p 
2. Joakim Soto-Roback – Kraftverket 4p 
2. Tobias Aili – Samurang 4p 
2. Rickard Blyckert – Akademi Nord 4p 
2. Claudio Ramirez – Nacka Dojo 4p 
2. Adem Crnalic – Art of Roll 4p 
2. Albin Dejestam - Draco 4p 
2. Adam Fredriksson – Jönköping Grappling Academy 4p 
3. Pontus Lechnio - SFG Gävle 3p 
3. Kevin Fernberg – Berserk MMA 3p 
3. David Nilsson – Kingpin Grappling 3p 
3. Viktor Ellström – Apex Kalmar 3p 
3. Paul Burton – KFUM Fightzone 3p 
3. Oskar Börjesson – Lunds MMA 3p 
3. Morgan Lindgren - Kristinehamn Fight Center 3p 
4. Carl Lidåker – Kingpin Grappling 2p 
4. Pär Wunder – Kristinehamn Fight Center 2p 
4. Adis Saljevic – Akademi Nord 2p 
4. Paul Nilsson – Art of Roll 2p 
4. Emil Persson – Kraftverket 2p 
4. Rickard Blyckert - Akademi Nord 2p 
5. Andreas Atia – Team Leites 1p 
5. Oskar Stenlund – SBG Norrköping 1p 
5. Julius Eriksson - Östersund Kampsport 1p 
5. Robin Klase – SBG Norrköping 1p 
5. Christopher Eriksson – SBG Norrköping 1p 

 

Herrar -99kg Nybörjare 
1. Andreas Knutsson – Enköping MMA 4p 
1. Patrik Svensson – Frontier MMA 4p 
1. Simon Sjöberg - Hudik MMA 4p 
1. Axel Eriksson – Berserk MMA 4p 
2. Arvid Rohdin – SBG Norrköping 3p 
2. Leo Lindahl - Icon MMA 3p 
2. Gustav Landström - SFG Gävle 3p 
3. Adam Napiorkowski – Frontier MMA 2p 
3. Peter Napiorkowski – Frontier MMA 2p 
3. Dietmar Nikolli – Frontier MMA 2p 
3. Firat Coyuncu - Dala BJJ 2p 
4. Emil Persson - Gävle JJ 1p 

 

Herrar +99kg Nybörjare 
1. Fredrik Andersson – Team East 4p 
1. Rickard Wahlberg – Linköpings Budoklubb 4p 

 

Damer -60kg Nybörjare 
1. Moa Paulson – Nexus MMA 4p 
1. Tess Thübeck – Redline 4p 
1. Dagmawit Solomon – Forca Fighting 4p 
2. Lisa Lingvall – SFG Gävle 3p 
2. Hilda Lind – Växjö Titans 3p 

 

Damer +60kg Nybörjare 
1. Martina Löfström - SFG Gävle 4p 
1. Ronja Ljung – SBG Norrköping 4p 
1. Tatjana Kacaniklic – Kaisho 4p 
1. Anneli Viderlund – Forca Fighting 4p 
2. Natalia Witkowska - SFG Gävle 3p 
3. Mia Olsson - Hudik MMA 2p 
4. Sandra Meneses - Fightzone Sthlm 1p 

 

FORTSÄTTARE: 

 

Herrar -66kg Fortsättare 
1. Pesho Alalo – Nova MMA 6p 
2. Mattias Olsson – KFUM Fightzone 4p 
2. Sebastian Furmanek – Kaisho 4p 
3. Aram Jarl – Gladius 3p

 

Herrar -77kg Fortsättare 
1. Jan Larsson – Hilti Storfors 14p 
2. Elvis Nasic – JKPG Grappling Academy 10p 
3. Kawel Kader – Gladius 6p 
3. Andreas Wadenrud – Jönköping Grappling Academy 6p 
4. Bakir Aliyev – Team Leites 4pp  
4. Viktor Hermodsson – Malmö Muay Thai 4p 
4. Johan Björk - Hilti Uppsala 4p 
4. Tim Nordström – Team Gringo 4p  
4. Linus Anshelm – SBG Norrköping 4p 
4. Karar Al-Jaberi – Kaisho 4p  
4. Mattias Löf - Kaisho 4p 
5. Daniel Hultman – Team Gringo 3p  
5. Torbjörn Sieurin – Hilti Uppsala 3p  
5. Stefan Liss - Akademi Nord 3p 
5. Rasmus Wallin - Sandviken B&K 3p  
6. Robin Jonsson – Concrete Tyresö 2p  
6. Simon Wikberg – Team Top Hat 2p  
6. Jens Sellén – Gladius 2p  
6. Joakim Edwardh – Gladius 2p  
7. Reza Mohammedian – Gladius 1p  
7. Jimmy Boqvist – Fight Center Kristinehamn 1p  
7. Joel Nilsson – Samurang 1p  
7. Shkelqim Muji – Redline 1p  
7. Sergio Ferreira De Araujo – Kaisho 1p 

 

Herrar -88kg Fortsättare 
1. Adam Fredriksson – JKPG Grappling Academy 14p  
2. Oscar Gran – Frontline Örebro 7p  
3. Alfred Olsson – Kingpin Grappling 4p  
3. Jens Gren – KFUM Fightzone 4p 
3. Ansgar Borgvall - Dala BJJ 4p 
3. Lukas Savel – Renegade MMA 4p 
4. Alexander Jonsson – Hilti Storfors 3p 
4. Ervin Murtic – Akademi Nord 3p 
4. Sebastian Karlsson - Östersund Kampsport 3p 
5. Tim Jonsson – Linköpings Budoklubb 2p  
5. Jakob Pålbrink – Art of Roll 2p 
5. Mathias Guss - Fagersta Submission 2p 
6. Anton Ekström – SBG Norrköping 1p  
6. Magnus Heimdal – Samurang 1p  
6. Christobal Calderon – Team Leites 1p  
6. John Emericks – Concrete Tyresö 1p 
6. Alexis Tommasin - Rei Kampsport 1p 

Herrar -99kg Fortsättare 
1. Lucas Savel – Renegade MMA 4p 

 

Herrar +99kg Fortsätare 
1. Linus Ljung – Växjö Titans 4p 
1. Johan Levinsson – Linköpings Budoklubb 4p 
1. Jonathan Rodén – Jönköping Grappling Academy 4p 

 

Damer -60kg Fortsättare 
1. Nina Back – SFG Gävle 13p 
2. Veronika Engelmann - Hudik MMA 4p 
2. Malin Hermansson – Akademi Nord 4p 
3. Anna Mouchard – Kingpin Grapling 3p 
3. Ida Svensson - Östersund JKD 3p 
4. Kristin Skante – Team Top Hat 2p 
4. Mary-Jane Rama – Linköpings Budoklubb 2p 
5. Isabell Anderberg – KC Linköping 1p 

 

Damer +60kg Fortsättare 
1. Linda Källmodin – Samurang 4p 
1. Elenora Nocentini Sköldebrink – Art of roll 4p 
1. Elin Wallman – Linköping Budoklubb 4p 

 

AVANCERADE: 

 

Herrar -66kg Avancerade 
1. Bartosz Wojcikiewicz – Forca Fighting 8p 
1. Fernando Bernal – Fightzone Stockholm 8p 
2. Karl Pegers – Frontline Örebro 4p 
2. Sayed Moukdad – Redline 4p 
2. Bartosz Wojcikiewicz – Forca Fighting 4p 
2. Sebastian Gonzales – Redline 4p 
3. Danny Galvan – Hilti Uppsala 3p 
3. Tobias Bohlin – Sandviken B&K 3p 
3. Hoger Salih – Fightzone Stockholm 3p 
3. David Berg – Forca Fighting 3p 
4. Kristijan Kliajic – SFG Gävle 2p 
4. Rouhkan Hamza – Mjölby Fight Gym 2p 
4. Johan Hallberg – Kaisho 2p 
5. Robin Rådberg – Samurang 1p  
5. Johan Sjölin – Samurang 1p  
5. Dennis Löfgren Hasylimaz – Hilti Stockholm 1p 

 

Herrar -77kg Avancerade 
1. Alexander Ruev - SFG Gävle 7p 
2. Jani Lax – Draco 5p 
3. Liam Alpäng - Nacka Dojo 4p 
3. Ralf Carneborn – Nacka Dojo 4p  
3. Alexander Baffoun – Art of Roll 4p 
3. Martin Halvorsen – Forca Fighting 4p 
3. Daniel Nordskov – Arte Suave 4p 
4. Niklas Bolander – Berserk MMA 3p 
4. Adam Westlund - SFG Gävle 3p 
4. Marqus Olofsson - Östersund JKD 3p 
4. Michael Alpäng – Nacka Dojo 3p  
4. Erik Lindén – KC Linköping 3p  
4. James Kytösaho – Nacka Dojo 3p  
4. Petter Karlsson – Lunds Grappling Academy 3p 
5. Henry Shi – Viva Zapata 2p  
5. Timmi Bengtsson – Kaisho 2p 
5. Fredrik Forsberg – Samurang 1p  
5. Abdullah Sabdullah – 3D Treening 1p 

 

Herrar -88kg Avancerade 
1. Christian Stigenberg - SFG Gävle 8p 
2. Andreas Falk – Kingpin Grappling 7p  
3. Felix Kull – Nexus MMA 4p  
3. Henri Lindroos – Gladius 4p 
4. Emil Johansson – SBG Norrköping 3p  
4. Christopher Nyman – Art of Roll 3p  
4. Erdem Erdal - Hilti Sthlm 3p 
4. John Långström - Härjedalen Grappling 3p 
5. Andreas Olsson – Hilti Stockholm 2p  
5. Henrik Askfelt – Lunds MMA 2p 
5. Pär Westberg - Dala BJJ 2p 
5. Albin Dejestam – Draco 2p 
6. Johannes Lundström – Hilti Uppsala 1p  
6. Baloo Peinkofer – Lunds Grappling Academy 1p 
6. Emil Larsson - Östersund JKD 1p 

 

Herrar -99kg Avancerade 
1. Oliver Löfgren – Team East 4p 
1. Pierre Larsson – Kingpin Grappling 4p 
1. Omid Mosavi - Hilti Sthlm 4p 
2. Lars-Olof Larsson - Östersund JKD 3p 

 

Damer -60kg Avancerade 
1. Bezan Mahmudi – SFG Gävle 8p 
2. Heidie Bäckefelt – SBG Norrköping 5p 
2. Paulina Brinck – Team Gringo 5p 
3. Lina Andersson – Lunds Grappling Academy 4p 
4. Eva-My Persson – Nacka Dojo 3p 

 

Damer +60kg Avancerade 
1. Serwah Ibrahim – Gladius 4p 
1. Elin Bladh – Berserk MMA 4p 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload